Hea teada

Põrandate lihvimine

Mis järjekorras peaks remonditöid tegema?
Meie soovitus: põrandate lihvimise ajaks võiksid seinad olla krunditud ja laed lõplikult viimistletud. Põrandal ei tohiks olla üleliigseid esemeid (mööbel, redelid vms) ning statsionaarne mööbel võiks olla kinni kaetud (nt kattekilega). Kui aega endal napib või ei jaksa, saame lisateenusena mööbli tõstmist ja kinnikatmist ka vajadusel lisaks pakkuda.
Kas temperatuur mängib põrandatööde puhul rolli?
Temperatuur on oluline eelkõige viimistlustööde ajal. Et viimistusvahend õigeaegselt kuivaks, võiks temperatuur olla vahemikus 20-25C (min 18C ja max 28C).
Kas põrandaliistud peab eemaldama?
Kui liistud jäävad eemaldamata, peame lihvmasinaga minema liistu vastu, et lihvitud pind saaks maksimaalne. Seetõttu võib juhtuda, et liistule tekib üksikutesse kohtadesse pisem kriim.
Kas põrandal esineb eriti kulunud kohti või plekke?
Aitab väga, kui annad ette teada, et põrandal esineb probleemseid kohti – oskame arvestada täiendavat ajakulu. Üldjuhul käime objekte ka ise üle vaatamas.
Millal võime põrandalt jälle kasutada?
Elukorraldust tasub ette üle vaadata ja arvestada, et viimistletud põrandale ei saa üldjuhul samal õhtul-öösel peale astuda – sõltuvalt viimistlusvahendist ja pinna suurusest. Mõnel juhul peab põrand puhkama paar päeva. Kuna Iga põrand on erinev, siis arutame põranda kasutusvalmiduse enne tööde algust kenasti läbi, nii et üllatusi ei teki.

Põrandate hooldus

Enne kui hakkad põrandat valima ja tellima, on hea teada kui keeruline või lihtne saab olema hilisem hooldus. Millist hooldust valida?

1. Õlitatud puitpõrand

1Plussid:
- naturaalne, puidune ja soe kontaktpind, mis hingab (ei ole kunstlikku vahekihti);
- põrand ei ole libe (oluline laste ja lemmikloomade puhul);
- lihtne perioodiline hooldus. Värskendamist saab ka ise teha;
- kergem on teha parandusi kui lakitud või õlivahatatud põranda puhul;
- lai toonivalik.
2Miinused:
- nõuab hoolt ja vaeva;
- vedelike suhtes tundlik pind;
- vajab tihti perioodilist hooldust (üldjuhul kord aastas).

2. Õlivahatatud puitpõrand

1Plussid:
- lai toonivalik;
- vetthülgav pind;
- pikem hooldusvälp (kodukasutuses üldjuhul 3-5a, ühiskondlikul pinnal sõltub koormusest).
2Miinused:
- põrand võib olla mõnevõrra libedam, kui laki või õli puhul;
- perioodiline hooldus keerulisem (vajab professionaali abi, 3-5 aasta tagant);
- kui põrand on käest lastud, nt üks koht on läbikulunud, tuleb üldjuhul lihvida kogu pind, mis on kulukas.

3. Lakitud puitpõrand ehk nn traditsiooniline

1Plussid:
- suhteline hooldusvabadus (ei vaja perioodilist hooldust);
- reeglina piisab tavapesust, kodus peab vastu ca 10a;
- ei ole libe (kasutame lakke, mis ei ole libedad);
- hea, sile pind.
2Miinused:
- väike toonivalik;
- kohtparanduse võimalus puudub (kohta eraldi ei lakita, vaid kogu pind tuleb lihvida);
- madalast õhuniiskusest võivad tekkida lakipraod, läbi mille pääseb vesi puiduni ja kahjustab;
- mõne jaoks kunstlik pind, mittehingav kiht, jala all tundub külm.

4. Mis tooni põrandat valida?

1Loe lähemalt
Värvilised, ekstreemsed, efektsed (väga heledad, väga tumedad) põrandad on ägedad, aga rasked hooldada ja vajavad tihti erihoolt.

- tumeda põranda puhul on suurim vaenlane tolm (näitab valguse käes ära nii tolmu kui kriimud);
- heledate põrandate vaenlased on plekid – laigud, käigurajad, pleekumised, mis kerkivad kergesti esile);
- naturaalne toon – kõige lollikindlam, kasutajasõbralikum, muretum valik.

5. Mis on puitpõranda kõige suuremad vaenlased?

1Loe lähemalt
- Vesi: jalatsitega õuest tuppa sattuv vesi (lumesulamisvesi, vihmavesi), liiga märg põrandapesu, maas olevad lillepotid (ülekastmine ja poti alla tekkiv kondents), pesuruumidest märgade jalgadega tuppa jõudev vesi, köögis toiduvalmistamisel tilkuv vesi.

Mis juhtub? Kuna puit on oma olemuselt poorne materjal, reageerib enamik puiduliike kõrgele õhuniiskusele või pinnale sattuvale veele paisumisega ning kuivades kahanemisega. Võib juhtuda, et lauad hakkavad kaarduma. Kihiliste parkettide liimühendused võivad vee tõttu katkeda.

- Liiv/ kivikesed: õuest või garaažist jalatsitega või lemmiklooma käppadel kaasatoodav liiv, remonttööde käigus eralduv liiv/kivitolm, lahtistest akendest tulev liivatolm.

Mis juhtub? Liiv on igapäevaelus kõige “parem” põrandate pinnaviimisluse kulutaja. Kulumine tekib liivasel pinnal hõõrdumisest. Suurematele liivateradele ja kivikestele astudes tekivad puitpõrandale silmnähtavad mõlgid ja kriimud.

6. Mis on igapäevase hoolduse ABC?

1Loe lähemalt
- Paigalda kõigi välisuste ette poritõkked, et vältida liiva ja vee sattumist puitpõrandatele. Mida rohkem poritõkkeid, seda parem. Esmased püüavad kinni suurema pori, teised üha peenema. Hea kui on harjad, matid, plaatpõrand ja alles siis puitpõrand.

- Põhirõhk kuivkoristusel – enamik puitpõrandaid ei vaja igapäevaseks koristuseks vett. Piisab tolmuimejast. Kui on põrandat vaja pesta, võiks eelnevalt eemaldada tolmuimejaga lahtise tolmu ja liiva.

- Väldi pestes üliliigset vett – peale pesu peaks põrand olema kuiv kahe minutiga.

- Kasuta pinnaviimistlusele vastavat pesuvahendit – nii õlitatud, õlivahatatud kui lakitud põrandatele on olemas spetsiaalsed puhastusvahendid, mis annavad pinnale lisakaitset. Vahendid, mis „sobivad kõikidele põrandatele“ (kodupoes olev universaalvahend) on tihti mõeldud kunstmaterjalide puhastamiseks. Vale vahendit kasutades võib kahjustada puitpõrandal pinnatöötlust või jätta lisakihi, mis kuhjudes hakkab üldilmet rikkuma (jalajäled jäävad näha jms). Aitame soovitada ka õigeid hooldusvahendeid. Soovitatavalt osta neid vahendeid põrandapoest või küsi sobiva vahendi kohta infot põranda viimistlejalt.

- Eemalda põrandale sattuvad vedelikud võimalikult kiiresti – sõltuvalt vedelikust (vesi, vein, lemmikloomade eritised) võivad plekid pinnale jääda minutitega. Kui märkad, kuivata kohe.

- Paigalda mööblijalgadele pehmendused, et vältida pinna kriipimist.

- Teosta perioodiline hooldus õigeaegselt – kui põrandal on suurem kasutuskoormus (lemmikloomad, palju inimesi, peod), tuleks arvestada ka sagedasema hooldusega. Korra kuus tasub põrandale paar minutit pühendada ja see põhjalikult üle vaadata. Kui hooldusse jääb liiga pikk paus, on hiljem kulud ja parandused suuremad (nagu auto või hammastega).

5 nippi põrandahoolduseks ehk selleks, et sinu põrand kestaks:

1Loe lähemalt
1) väldi mehaanilist kahjustust (mööbli lohistamised);
2) väldi liigse vee, liiva ja pori ladestumist tuppa tulles;
3) eemalda plekid võimalikult kiiresti;
4) kasuta õiget hooldusvahendit (sellele põrandatüübile mõeldud);
5) hoolda ka ise korrapäraselt.

5 põhjust, miks võtta oma kodus ette põranda hooldus

1Loe lähemalt
Põrand on kodule nagu vundament majale: sa ei näe seda esimesel pilgul, kuid kõik muu toetub sellele. Isegi kui sul on kodus viimase peal mööbel ja tekstiilid, kuid põranda hooldus on jäänud tegemata, jääb üldmuljes midagi kriipima. Võibolla sa ei saagi esimese hooga aru, mis see täpselt on.

Kas lähemal põranda vaatlusel märkad, et: siin-seal on põrand ebaühtlase läikega; käidavamad kohad on eriti kulunud ilmega; silma riivavad väikesed täkked ning kriipsud põrandas; laste ja lemmiklooma tuppa toodud pori ei peata ka ukse ette paigaldatud mitmed poritõkked?

Kui hoolid oma kodu põrandatest, oled ilmselt juba järginud ka kõiki igapäevaseid põranda hoolduse nõuandeid. Sellest hoolimata vajavad puitpõrandad teatud aja tagant põhjalikumat hooldust.

Põrandate hoolduse ja viimistlemise puhul on väga oluline tunda õigeid, just sinu puitpõrandale sobivaid hooldus- ja viimistlusvahendeid. Sama oluline on teada õigeid põranda hoolduse töövõtteid.

Esmalt soovitame sul võtta ühendust põrandate hooldusega igapäevaselt tegelevate professionaalidega. Meie eksperdid pakuvad sulle konsultatsiooni põranda hoolduse ja sobivate viimistlusvahendite osas.

Meie pakutav põrandahoolduse ja -viimistluse masinate RENT annab sulle hea võimaluse oma põranda hooldus ka ise ära teha. Võrreldes sisseostetud põrandahoolduse teenusega on selle eelisteks:

1. Saad olla oma aja peremees ja teha hooldust just endale sobival ajal. Sisseostetud teenuse puhul pead tihti olema ootejärjekorras, kuid lähenev perekondlik sündmus või püha tuleb ikka sel ajal, kui ta tulema peab.

2. Saad kasutada professionaalseid põranda hoolduse masinaid ilma, et peaksid need endale soetama. Masinate transpordi pärast ei pea sa samuti muretsema, sest toome need soovi korral koos vajaliku varustusega ise kohale.

3. Põranda hooldus professionaalsete masinatega annab alati parema lõpptulemuse ning lihtsustab protsesse, mida muidu peaks tegema käsitsi. Näiteks ei saa käsitsi pestes põrandad kunagi nii puhtaks kui masinaga pestes. Põrandapesumasin nimelt teeb keskmiselt 180 pööret minutis, milleks inimkäsi võimeline ei ole.

4. Saad omandada uusi oskusi. Ka siin ei pea sa muretsema, et masinate käsitsemine liiga keeruline või raske on, sest meie kogenud meeskond juhendab sind enne masinate kasutamist.

5. Saad tunda rõõmu füüsilisest tööst ja olla uhke enda üle. Ise tehtud töö on alati armsam!

Võta oma põranda hooldus ette ja küsi meilt lisainfot rendimasinate kohta!

parallax background

Võta ühendust!


info@porandahooldus.ee
+372 551 5498, +372 512 7730